Kadına Şiddete Hayır!!!!

Kadına Şiddete Hayır!!!!

Meslek Yüksekokulumuz öğrencilerine yönelik olarak Simav ilçe Sağlık Müdürlüğü Personelleri Doktor Esra GÜNGÖR, Sosyal Çalışmacı Merve GÜREÇ ve Hemşire Fatma KURT tarafından kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bilgi ve farkındalığın artırılması amacıyla seminer düzenlendi.

Seminerde toplumsal cinsiyet eşitsizliği, şiddetin tanımı, türleri, kadın ve çocuklar üzerindeki etkileri, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda hizmet veren kurum ve kuruluşlar ile ulusal ve uluslararası mevzuat hakkında bilgiler verildi.

Şiddet Önlenmezse Nesiller Arasında Aktarılır!

Şiddetin dünya üzerinde geniş kapsamlı olarak yayıldığının altını çizen konuşmacılarımız, dünyada 1,4 milyon insanın her yıl şiddet nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti ve şunları ekledi: “Şiddet ilk olarak aileden öğreniliyor. Dünyaya gelen çocuk ailede sevgi dili varsa sevgi dilini, şiddet dili varsa, ebeveynler kavga ederek iletişim kuruyorsa şiddet dilini benimsiyor. Toplum içerisinde de şiddet dili ile kendini ifade ediyor, şiddeti sorun çözmek için bir yöntem olarak görüyor. Yaş ilerledikçe şiddetin boyutu da büyüyerek kişiyi suça sürüklüyor. Önlenemeyen şiddet nesilden nesle aktarılan bir döngü olarak karşımıza çıkıyor.”

Öğrencilerimiz tarafından ilgiyle takip edilen program soru-cevap bölümünün ardından tamamlandı.