Staj Başvuru - Onay Süreci

KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ

SİMAV SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ

STAJ BAŞVURU-ONAY SÜRECİ

 

1- Simav Sağlık Hizmetleri MYO Web sayfamızdan  (İlgili Sayfa İçin Tıklayınız)

-İşyeri Özellik Formu (Staj Başvuru Formu)

- İlgili makama

- İşyeri Staj Sözleşmesi (3 Adet) belgesini alıp,

Boşluklarını doldurduktan sonra her sayfaya paraf sözleşmenin son sayfasındaki öğrenci imza alanı imzaladıktan sonra Yüksekokul Müdürüne imzalatılması gerekmektedir. Stajını yapmak istediğiniz işyerine onay yaptırdıktan sonra, Staj sözleşmesinin bir tanesi öğrencide, bir tanesi staj yapacağı işyerinde bir tanesini de danışmanına getirmesi gerekmektedir.

 2- İşyerine onaylattığınız bu İşyeri Özellik Formundaki bilgileri OBS sisteminde (Ders ve Dönem İşlemleri) menüsü altında “Staj Başvurusu” alanına eksiksiz olarak giriniz.

3- Bu işlemlerden sonra Danışman hocanıza başvurarak elinizdeki staj başvuru formunu ve OBS sistemindeki staj başvuru ekranını (her ikisinide) mutlaka onaylatınız.

4- Tüm öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitim belgesi alması zorunludur.

5- SGK'dan ya da E-devlet şifresi ile (https://www.turkiye.gov.tr)  adresinden "Müstehaklık Belgesi" alınız.

6- Kurum onayı alındıktan sonra Staj Başvuru Formundaki “Danışman” kısmını danışmanınıza imzalatınız.

7- İmzalatılan evrakları ve beraberinde "Müstehaklık Belgesini", staja başlama tarihinden en geç 15 gün öncesine kadar Danışman öğretim elamanınıza teslim ediniz.

8- Staja başladığınızda işyerinden istenmesi halinde “SGK İşe Giriş Bildirgenizi” Meslek Yüksekokulumuzdan isteyebilirsiniz.

9- Meslek Yüksekokulumuzun internet sitesinden staj dosyası ve değerlendirme formunun çıktısını alarak Fotoğrafınızı yapıştırdıktan sonra Yüksekokul Sekreterine onaylatınız.

10- Aldığınız belgeleri staj bitimine kadar saklayınız. Stajınız bittikten sonra doldurduğunuz staj defterlerini danışmanınıza teslim ediniz.

SIK SORULAN SORULAR

 

Stajımı nerelerde yapabilirim?

Kendi Programınız ile ilgili Kamu ve Özel iş yerlerinde yapılabilir.

Staj yapacak yer bulamadım, okul olarak siz yardımcı olabilir misiniz?

Öğrenciler staj yerlerini kendileri bulmalıdır.

Stajımı hangi tarihlerde yapabilirim?

Her dönem için staj takvimi ilan edilmektedir. İlan edilen tarih Aralığında 30 iş günü olarak yapabilirsiniz.

Çalıştığım iş yerinde stajımı yapabilir miyim?
Çalıştığınız iş yerinde stajınızı yapabilirsiniz. Bu durumdaki öğrencilerinde SGK Primleri staj sürecinde okulumuz tarafından ödenecektir.

Kendi iş yerinde stajımı yapabilir miyim?
Kendi işyerinizde staj yapabilirsiniz. Fakat kendi işyerinizde size ait Bağ-Kur ödemesi yapılıyor ise bu durumu staj kabul formuyla birlikte okula bildirmelisiniz. Bağ-Kur ödemesi yapılan öğrencilerimiz için SGK prim ödemesi yapılmamaktadır.

SGK ile ilgili belgeleri siz mi düzenleyeceksiniz?
SGK primleriniz Staj Kabul Formunda belirttiğiniz tarihler için (belirtilen tarih aralığı 30 günden fazla olursa bizim ilan edeceğimiz 30 gün olarak) yazışma ve prim ödemesi okul tarafından yapılacaktır. Staj yaptığınız kurum SGK İşe Giriş Bildirgesi isterse, Staj Kabul Formunda “Mail adresime Sgk giriş bildirgesi gönderilsin” kutucuğunu işaretlediğiniz de İşe giriş tarihinden 1-5 iş günü önce size mail olarak gönderilecektir.

İş yerim SGK primimi yatıracakmış aynı anda sizde mi yatıracaksınız?
Okul olarak staj yapan bütün öğrencilerimizin staj yaptıkları dönemde SGK primleri ödenecektir.

Okulumuz sadece “İş kazası ve meslek hastalığı” na yönelik olarak sigorta yapmaktadır.

Staj Dosyasını siz mi düzenleyeceksiniz?
Staj Dosyasını öğrenciler, yaptıkları staj çalışmalarını, kapsayacak şekilde hazırlayacaklar. Staj dosyasının nasıl hazırlanacağı açıklamalı olarak ilan edilmiştir. Kurallara uygun olarak hazırlanmayan dosya geçerli değildir.

Ben zaten sigortalı olarak bir işyerinde çalışıyorum veya daha önce sigorta girişim vardı yine de sigortalanacak mıyım?

Üniversitemiz, yasada belirtildiği için “Stajyer Öğrenci” olacağınızdan sizi sadece “iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalayacaktır. Bu sigorta emeklilik veya sağlık hizmetlerinden yaralanmanızı sağlamaz veya eğer hali hazırda sigortalı olarak çalışıyorsanız bu haklarınızdan yararlanmanızı engellemez. 

Staj için ücret alacak mıyım?

Meslek Yüksekokulumuz staj yapan öğrencilerine herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Ancak staj yapılan bazı özel kuruluşlar belli bir miktar ücret veya ulaşım/yemek imkânı yaratmaktadır. Bu tamamen öğrenci ile staj yapacağı kurum arasındaki anlaşmaya bağlıdır. 

Stajıma başlamak üzere her şeyimi hazırlamıştım ama son anda bir sorun çıktı başlayamadım. Şimdi ne yapmalıyım?

Eğer formda işaretlediğiniz staja başlama tarihiniz henüz gelmedi ise, daha önce işaretlediğiniz tarihte başlayabileceğiniz şekilde yeni bir staj yeri bularak başvuru işlemlerini baştan gerçekleştiriniz. Ayrıca bu durumu bir dilekçe ile Meslek Yüksekokulu Müdürlüğümüze bildiriniz. 

Stajıma başlamıştım ama bir süre sonra iş yerinden çıkarıldım (veya stajı bırakmak zorunda kaldım), şimdi ne olacak?

Eğer stajınıza başladıktan bir süre sonra stajınızı yaptığınız işyerinden çıkarılırsanız bunun nedeninin SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRÜLÜĞÜ’ne hitaben dilekçenizde belirtmelisiniz ve en kısa sürede danışman öğretim elemanı ile irtibata geçiniz.

Staj dosyamı kime ve ne zaman teslim edeceğim?

Staj dosyalarının teslimi Üniversitemizin Akademik Yılı Güz Dönemi’nin ilk 3 haftası  boyunca yapılacaktır. Dosyalarınızı danışman öğretim elamanına bu haftanın iş günleri boyunca teslim edebilirsiniz. Daha önceki tarihlerde göndermeniz veya getirmeniz gerekmez. Posta ve Kargo gönderilerini önermiyoruz, göndermiş olduğunuz takdirde kayıp olma, gönderilene ulaşmama gibi sorunlarda sorumluluk göndericiye aittir. 

Staj dosyası için değerlendirme sınavı yapılacak mı?

Değerlendirmeler tamamen bölüm Danışmanlarınız ve  STAJ KOMİSYONU tarafından yapılacaktır. Değerlendirme şekline de (sözlü veya dosya üzerinden) yine bu komisyon karar verecektir. 

Staj dosyamı belirtilen tarihte teslim etmezsem ne olur?

Eğer dosyanızı mazeretsiz olarak Akademik Yılın  Güz Dönemi’nin ilk 3. Haftasının sonunda  getirmezseniz daha sonraki haftalarda kabul edilmeyecektir. Mazeretiniz olduğunu düşünüyorsanız özür sınavlarında yapıldığı gibi sağlık heyeti raporu, ölüm belgesi vs. ile belgelendirmek zorundasınız.

Dosyaların son teslim tarihi Akademik Yılı Güz Dönemi’nin ilk haftası olan ilk iş günü başlayıp üçüncü haftanın son iş günü sona ermektedir.

 

Son Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, Pazartesi