Bölümler

Fizyoterapi Programı

PROGRAMIN TANITIMI

Fizyoterapi Teknikerliği Programı’nın amacı; . iki yıllık ön lisans eğitim sürecinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında, rehabilitasyon merkezlerinde, üniversite hastanelerinde, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniklerinde, huzur evlerinde, SPA/termal otellerde, kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde eksikliği yoğun olarak hissedilen çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış, araştırma, sorun çözme yeteneği gelişmiş, kültürel birikime ve iletişime sahip, teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına ve etik değerlere önem veren , mesleki bilgi ve becerilerini en iyi şekilde kazanmış fizyoterapi teknikeri yetiştirmektir.

Programdan mezun olan fizyoterapi teknikeri; uzman hekimin teşhis ve tedavi programına göre; hastalara, hastalık tipine göre, fizik tedavi uygulaması yapmak için ilgili aletleri hazırlar. Hastaya elektroterapi uygulamalarını fizyoterapist denetiminde yapar. Fiziksel performansı arttırmak için, yardımcı araç-gereç, ortez ve protez uygulamaları ve günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili uygulamaları fizyoterapist denetiminde uygular. Tedaviye yönelik özel eğitim programları, fiziksel uygunluk eğitimi, ısı-ışık, hidroterapi, elektroterapi, mekanik tedaviler, masaj ve günlük yaşamı kolaylaştırıcı düzenlemeler yaparak sağlıklı, hasta ve özürlü kişilere fizyoterapist denetiminde fizik tedavi uygulamalarını yapar. Fonksiyonunu kaybetmiş organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez-ortez, splint vb.) kullanımını hastaya öğretir.

Sürekli gelişen ve teknolojik gelişmeyle kendini yenilemeye açık tutan fizyoterapinin, bu alandaki yetişmiş personel ihtiyacı giderek artmaktadır. Doğuştan veya sonradan kazanılmış engele sahip birey sayısının giderek artışı, yaşam ömrünün uzaması ve kaliteli yaşamı sağlamak adına rehabilitasyon alanında fizyoterapiste yardımcı personellerinde bulunması gerekmektedir.  Bu nedenle fizyoterapi teknikerliği ön lisans programları giderek artmaktadır. Program süresi boyunca gelişen çağdaş teknoloji ile bütünleşmiş bir şekilde hareket edilecektir. Üniversitemiz Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde var olan donanımlar ve gelişen teknolojiye uygun olarak alınacak diğer donanımlarla eğitim kalitesi desteklenecektir.

Program, müfredatındaki dersler ile öğrencilerin eğitim sonrasında daha kolay iş bulması ve lisans programlarına geçen öğrencilerin, geçtikleri programa kolayca uyum sağlayabileceği yeterlilikte işlenmektedir.

Hazırlanan program süresi 2 yıldır. Bu programdan mezun olan öğrencilere “Fizyoterapi” önlisans diploması verilecek olup, program mezunları, sağlık sektöründe fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi uygulamalarına yardımcı olmak üzere görev alabileceklerdir.

ÖĞRENCİYE SAĞLANAN OLANAKLAR:

 • Barınma Olanakları

Kız ve Erkek öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kampus alanı içerisinde kredi yurtlar kurumunun yaptırdığı 500 kız, ve Şehir merkezinde 180 Erkek Öğrencimizin barınabileceği toplam 680 kişilik bir yurt 2010- 2011 öğretim yılında faaliyete girmiştir. İlçemizde jeotermal enerji ile ısıtılan çok sayıda konut, öğrenci pansiyonu şeklinde uygun fiyatlarla ve şartlarla öğrencilere kiralanmaktadır. Dolayısıyla yurdumuzun dört bir yanından gelen öğrencilerimizin ilçemizde barınma sorunu yoktur.

 

 • Yatay Ve Dikey Geçiş Olanakları:

YATAY GEÇİŞ ;

Farklı üniversitelerin Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü ‘ne geçiş yapabilmektedirler.

DİKEY GEÇİŞ ;

Mezun öğrenciler Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde üniversitelerin Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü ve Fizyoterapi Rehabilitasyon Yüksekokullarında eğitim almaya devam edebilmektedirler.

 • İş Olanakları

Fizyoterapi Teknikerliği Programı’nı tamamlayanlara ön lisans diploması ile birlikte “Fizyoterapi Teknikeri” ünvanı verilir.

 • Mezunlarımızın çalışabileceği kurumlar :
 • Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında,
 • Rehabilitasyon merkezlerinde,
 • Üniversite hastanelerinde,
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniklerinde,
 • Huzur evlerinde,
 • SPA/termal otellerde,
 • Kaplıca-kür merkezlerinde,
 • Sağlık turizmine yönelik otellerde görev yapabilmektedirler.

 

DERSE GİREN ÖĞRETİM ELEMANLARI:

Öğretim Elemanı

Anabilim Dalı

Görevlerinin Durumu

Öğr. Gör. Halil İsa KURU

Tıbbi Hizmetler ve Teknikleri Bölümü

Tam Zamanlı

Öğr. Gör. Şaban ERDOĞAN

Tıbbi Hizmetler ve Teknikleri Bölümü

Tam Zamanlı

Öğr. Gör. Sevtap ÇAKIR

Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü

Tam Zamanlı

Öğr. Gör.Lütfiye PARLAK

Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü

Tam Zamanlı

Öğr. Gör.Damla ÜNAL

Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü

Tam Zamanlı

Program  Tanıtım Videosu İçin Tıklayınız 

Son Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, Salı